Proje Tabanlı Mekatronik Eğitimi Gerçekleşti.

Üniversitemiz, Çankırı Karatekin Üniversitesi ve Kastamonu Üniversitesinin işbirliği ile 2012 yılında ilki gerçekleştirilen Proje Tabanlı Mekatronik Eğitimi Çalıştayının ikincisi düzenlenen programla başladı.
Üniversitemiz ev sahipliğinde Ahmet Muhip Dıranas Uygulama Oteli'nde gerçekleştirilen çalıştay açılışına Sinop Valisi Yavuz Selim KÖŞGER, Garnizon Komutanı Albay Osman COŞKUN, Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Recep BİRCAN, İl Emniyet Müdürü Yusuf BİNER ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Sinop Meslek Yüksekokulu Müdür Vekili Yrd. Doç. Dr. Barış BAYRAKLI, MKT2014 ismiyle yapılan çalıştay ile meslek yüksekokullarının teknik bölümlerinde öğrenim gören öğrencilerin alanları ile ilgili geliştirmiş oldukları projeleri, ulusal düzeyde katılımcılara sunulmasının ve değerlendirilmesinin amaçlandığını söyledi. 

Daha sonra Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Recep BİRCAN bir konuşma yaparak, çalıştayın önemine değindi. BİRCAN, "Meslek yüksekokulları ülkemiz sanayisine ara teknik elaman yetiştiren kurumlardır. Sanayimizin gelişmesi ve yeni fikirlerin üretilmesi açısından ara teknik elemanlarının, bilgi, beceri ve proje geliştirebilme kabiliyetlerinin iyi bir seviyede olması gerekmektedir. Ayrıca, bölgede yer alan üniversitelerin işbirliğinin geliştirilmesi ve okul-sanayi işbirliğinde güçlü bağların kurulması, ülkesel ve bölgesel gelişmişlik açısından kritik öneme sahiptir.” dedi.
 
Son olarak kısa bir konuşma yapan Sinop Valisi Yavuz Selim KÖŞGER de “Geçmişte sanayi devrimini atladık. Şimdi bilişim devrindeyiz. Bu devri atlamayalım ve yakalayalım. Bu doğrultuda Sinop, Kastamonu ve Çankırı bölgesindeki üniversitelerimizin bilişim çağını ülkemizin ıskalamaması adına mekatronik gibi bir alanda çalıştay düzenliyor olması çok önemli ve değerli bir işarettir.” Diye konuştu. 

Yapılan konuşmalar ardından, robot, helikopter ve tank gibi ilginç projelerin yer aldığı sergi salonunun kurdelesi kesildi. Katılımcılar stantları gezerek projeleri inceleme fırsatı buldu. Farklı üniversitelerden akademisyenler, sanayici ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılımlarıyla ulusal düzeyde gerçekleştirilen çalıştayda, öğretim elemanlarının danışmanlığında öğrenciler tarafından geliştirilen 100’ün üzerinde proje görücüye çıktı.